2011. július 6., szerda
Fogszabályozás- Miért, mikor, mennyiért?
Ahogy nőnek a gyerekek, egyre gyakrabban nézem aggódva a fogaikat. Egyszer azt olvastam, hogy manapság a gyerekeknek szinte esélyük sincs arra, hogy szabályos fogazatú felnőttekké serdüljenek. Az evolúcióval koponyánk jelentősen átalakul. Míg az agykoponya térfogata egyre növekszik, addig állkapcsunk egyre szűkebb lesz. A 32 fog már túl sok, így törvényszerű, hogy mire gyerekeink maradó fogai előbújnak, addigra össze is kuszálódnak a helyszűke miatt.
Nem volna ez akkora probléma, ha mindössze esztétikai jelentősége lenne, ám a dolog ennél sokkal bonyolultabb.
Fogazatunk több szempontból is fontos szerepet játszik életünkben. Befolyásolja arcunk harmóniáját, beszédünk és artikulációnk módját, mimikánkat és egyéni kisugárzásunkat is.
Az ép fogazat kialakulását főként két tényező veszélyezteti. Az egyik a fogszuvasodás, amely elpusztítja a fogakat, a másik azoknak az okoknak az együttese, amelyek a fogívek és az arcszerkezet normális kifejlődését veszélyeztetik. Ezen okok lehetnek öröklöttek (a fogak mértete, alakja, a koponyaalap és az arccsontok mérete, számfeletti fogak, mélyharapás, ajak-, szájpadhasadék), vagy szerzettek (fogszuvasodás, szájlégzés, atípusos nyelés, ujjszopás, idő előtti tejfog eltávolítás, trauma, stb.).
A fogszabályozó kezelés célja a fogazat normális fejlődésének biztosítása az akadályozó tényezők elhárítása révén és ezáltal a normális funkció, valamint az ideális forma létrehozása.
A fogazati rendellenességek ok-okozati kapcsolatban állnak a fogazat más megbetegedéseivel, így a fogszuvasodással, a fogágybetegséggel, az állkapocs ízületi ártalmakkal, a krónikus ajakgyulladással, a beszédzavarral, ezért fontos a rendellenességek mielőbbi kezelése.
Mire számíthatunk fogorvosi ellenőrzésen?
A diagnózis felállítása fogszakorvos, illetve fogszabályozó szakorvos feladata, de szükség van a gyermekorvos, a védőnő, az óvónő, a tanár közreműködésére is.
Általános klinikai vizsgálat (izomtónus, fogstátusz, pszichés adottságok) és funkcionális vizsgálatot (szájnyitó és -csukó mozgások, fogsorzáródás, a nyelés módja, a nyelv nagysága, beszédhibák) követően kerül sor a lenyomatvételre (az alsó és a felső fogsorokról), illetve a megfelelő kezeléshez nélkülözhetetlen röntgenfelvételek készítése is.
Mikor végezhető fogszabályozás?
A korai időszakban elkezdett kezelés a legmegfelelőbb. Abban az időben kell beavatkoznunk, amikor az állcsontok növekedése még folyamatban van, általában 5-12 éves korban. Felnőtt korban is végezhetünk fogszabályozást, de ekkor csak az egyes fogak helyzeti eltérései korrigálhatók sikerrel.
A kezelés többnyire egy-két évig tart, de több évre is szükség lehet. A kezeléshez szükséges időt befolyásolja a rendellenesség jellege és mértéke.
A fogszabályozás menete
Bài viết liên quan:
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése